Aktuality

Pozdní začátek sezóny, ale hned úspěšný

1 Srp , 2018

Zatímco soupeři měli už za sebou 3 závodní víkendy, tak Jirka Mrkývka začal sezónu 2018 v «Alpe Adria International Motorcycle Championshipu» až na chorvatském okruhu Grobnik nedaleko Rijeky, tedy bývalé trati Grand Prix.

Důvodem pozdního začátku sezóny byly problémy technického rázu a tak byl «Mrkva jun.» doslova vhozen do ledové vody, v našem případě kvůli panujícímu počasí spíše horké. K dispozici mělo #10 motocykl Kawasaki konfigurace Stock 600, tedy v kubatuře, která je doslova nabita nejen co do kvantity, ale i kvality startovního pole. Kromě dvou krátkých svezení na Masecu se musel Jirka Mrkývka vypořádat nejen s dlouhou přestávkou v sedle závodního motocyklu, ale také s – pro něho – úplně neznámými pneumatikami Bridgestone.

Všechny nástrahy letošní premiéry v rozpáleném Chorvatsku ovšem zvládl skvěle a jak to okomentoval šéf týmu JM Superstock Jiří Mrkývka, tak na něm nějaká přestávka nebyla vůbec vidět: „Prostě to překlapoval z jednoho vinglu do druhého, jak kdyby na tom seděl každý den od rána do večera.“

#10 Mrkva zrychloval od prvního volného tréninku a zároveň zkracoval svůj odstup na daleko vyježděnější konkurenty. Po volných trénincích měl na svém kontě nejrychlejší kolo za 1:33.299 min. s odstupem 3.473 sec. na Slovince Vugrince (ten ale pilotoval supersportovou Kawu).

V kvalifikaci skončil časem 1:32.171 min. se ztrátou 3.093 sec. na 12. místě, ovšem v kubatuře STK jako 8.

V prvním sobotním závodě byl #10 Mrkva odmávnut v cíli jako osmý, ale jako vítěz Českého šampionátu.

A v neděli, když se už 100% sžil s motocyklem, tak z toho bylo skvělé čtvrté místo celkově, vítězství v Českém šampionátu a i jeho rekordní kolo na tomto bývalém okruhu Grand Prix, které mělo hodnotu 1:32,090.

Mimochodem: Jelikož byl závod předčasně ukončen vyvěšením červených praporků po 9. kole ze 13 a #10 Mrkva si svůj útok na pódiové umístění schovával pochopitelně až na závěr závodu, tak byly dle očitých svědků stupně vítězů hodně reálné!

A co bude dál v sezóně 2018?

Šampionát «Alpe Adria International Motorcycle Championship» pokračuje koncem srpna a začátkem září (31.8 – 2.9.) na rakouském okruhu Red Bull Ring a bude zakončen začátkem října v německém Oscherslebenu (5.10 –  7.10.). Mezitím se ale pojede na Slovakia Ringu dodatečně vložený závod zařazený do šampionátu České republiky (7. – 9. září) v rámci závodu «Cena Slovenska preteky cestných motocyklov», a toho se brněnský tým pochopitelně rovněž zúčastní.