Historie

Jiří Mrkývka psal českou superbikovou historii

25 Pro , 2015

Že, Jirka Mrkývka, tedy #23, psal historii českých superbikových závodů, o tom snad nepochybuje nikdo.

Stal se nejen českým šampiónem, ale také dvakrát vicemistrem ČR. Vyhrál celkem 26 závodů českého šampionátu a 41x stál na stupních vítězů, když byl v cíli odmávnut v Top-3. Těch domácích úspěchů mohlo být samozřejmě daleko více, ale #23 dával přednost startům ve WSBK, kde se celkem 133x postavil na start o světové mistrovské body a dodnes je v tomto šampionátu druhým nejúspěšnějším jezdcem, pocházejícím z ‹české kotliny›.

Krátký průřez kariérou Jiřího Mrkývky v mistrovství České republiky 1994-2007

Boby Motion Stavex open – 1994
P32 se ziskem 12 bodů za 9. a 11. místo s Kawasaki

Boby Motion open – 1995
P5 za Bursou, Lelkem a dvěma Rakušany Mitterem a Truchsessem, celá sezóna a prvními třemi pódii, to první historické se datuje na 14. května v Českých Budějovicích

Boby Motion open – 1996
Opět P5, za Rakušanem Truchsessem, našim Bursou, a dalšími dvěma cizinci Mitterem a Estererem z Rakouska. Ovšem první vítězství a to hned double: 1. září v Mostě

Czech open – 1997
Titul vicemistra ČR, prohrál pouze s Rakušanem Estererem, ale když dojel, tak vždy bral pódia: Celkem jich bylo 8 včetně dvou vítězství na jeho úspěšném Mostě. Podstatnou byla změna techniky na Hondu.

Czech open – 1998
Sice tři první místa a jedno druhé, ale v M ČR uzavíral až Top-5

Autoturist Czech Open – 1999
Přednost už dostalo jednoznačně WSBK, takže starty v ČR hodně sporadické: 3 starty proměnil už s motocyklem Ducati vždy v pódia, když ve svém Mostě opět vyhrál

Czech open – 2000
Čtyři starty – tři vítězná projetí cílem – 2x v Mostě, 1x v Brně. To ale nestačilo v M ČR víc než na umístění v Top-4

Czech open – 2001
Čtyři starty, čtyři vítězství: Titul vicemistra ČR za Tomášem Foukalem

Czech open – 2002
Tři první místa znamenala umístění v Top-3, soupeři ale sbírali body za pódiová umístění, Mrkvu #23 ovšem neporazili

Czech open – 2003
Konečně kýžený titul: Za 5 vítězství a jedno druhé místo se konečně dočkal domácího trumfu, za ním skončili Veselý a Trčka. Jedinou prohru utrpěl na trenčínském letišti