Aktuality

Historie kubatury Moto2 ve španělském šampionátu CEV

10 Bře , 2017  

Do mistrovství světa Grand Prix vstoupila kubatura Moto2 v roce 2010, do španělského mistrovství rovněž. Tehdy se soutěžilo o vítěze „Riders Moto2“.

Prvním šampionem se stal 2010 Carmelo Morales ze Španělska (LRT Suter) před svým krajanem a současným pilotem WorldSBK Jordim Torresem (Harris) a Britem Kevem Coghlanem (FTR).

2011 si první dva své pořadí v konečné klasifikaci vyměnili: Vyhrál a šampionem se stal Jordi Torres (Suter), Carmelo Morales (Suter) skončil druhý a na třetím místě rovněž jezdec s tímto švýcarským motocyklem Tomoyoshi Koyama z Japonska. V tomto roce zde sporadicky startoval a proto se umístil až na P27 Lukáš Pešek za IAMT Factory Racing.

2012 už byl oficiální šampionát Moto2 a Jordi Torres si dalším celkovým prvenstvím vybojoval stabilní místo na startovním roštu MS na sezónu 2013. Druhý se umístil další současný pilot WorldSBK Roman Ramos a Top-3 doplnil US-Boy Kenny Noyes – oba s motocykly Ariane.

2013 vyhrál šampionát CEV Repsol Moto2 Roman Ramos s bikem Ariane, stříbrný skončil pozdější nešťastník (zranil se při soukromých testech do MS-Moto2) Alejandro Marinelarena (Kalex) a třetí Hafizh Syahrin z Malajsie (Kalex), ten se vzápětí stal stabilním pilotem v MS-Moto2. Vítězný Ramos je už dva roky stabilním pilotem WorldSBK!

Švýcar Jesko Raffin se stal šampionem 2014 a postoupil do MS-Moto2, stejně jako druhý Florian Alt z Německa (mimochodem vítěz Red Bull Rookies Cupu 2012). Top-3 uzavřel mladší ze synů Sita Ponse – Edgar (všichni s motocykly Kalex). Ovšem v celkovém Top-10 najdeme Čecha: Miroslav Popov s ex-Suterem po Thomasi Lüthim obsadil celkově 9. místo, když dvakrát byl odmávnut v Top-5 a jednou na P6.

2015 vyhrál Edgar Pons s Kalexem a i jeho cesta okamžitě vedla do MS-Moto2. Tam postoupil i stříbrný Xavi Vierge (Tech3), zatímco bronzový Alan Techer (Tech3) zůstal v CEV i nadále. A poprvé se zároveň závodilo v této kubatuře a v tomto šampionátu o evropský titul.

Konečně posledním šampionem se stal v sezóně 2016 Jihoafričan Steven Odendaal a i on zůstává v šampionátu ME-CEV Moto3, i když přestupuje do jiného týmu (NTS T PRO) a na jinou motorku. Vloni stříbrný Japonec Tetsuta Nagashima (oba Kalex) naopak postup do MS-Moto2 zvládl a tak ho uvidíme v závodech Grand Prix. Vloni třetí Alan Techer (NTS TPRO) odešel jezdit do EWC a do Japonska za prestižní tým F.C.C. TSR Honda. Ovšem do MS v této kubatuře postoupil třeba Iker Lecuona (6.).

By