Aktuality

Dva různé týmy; dva různé typy jednání se závodníky

17 Srp , 2017  

Oba jsou skoro stejně staří, oba měli stejnou výchozí pozici, bohužel ale každý z nich jezdil v jiném týmu, kde se také s mladými jezdci prostě jinak jednalo. A o kom že je vlastně řeč?

17-letý Němec Lukas Tulovic závodí druhý rok ve španělském šampionátu CEV/Moto2, který je zároveň mistrovstvím Evropy této kubatury. A jedná se o italskou stáj Forward Junior tým.

17-letý Čech Jirka Mrkývka měl letos absolvovat svou první sezónu ve stejném mistrovství, ale nedočkal se ani letní přestávky, neboť byl za hodně nepochopitelných důvodů nahrazen jiným jezdcem.

Oba dva spolu závodili už předtím v Německu, např. v seriálu ADAC KTM Cupu. Jednou byl lepší Čech, jednou zase Němec. Až se zase sešli ve Španělsku.

Tulovicova první sezóna ve španělském mistrovství nebyla v roce 2016 zrovna nijak oslnivá, nakonec obsadil celkově 23. místo, když bodoval až v posledních dvou závodech sezóny!

Letos je to ale úplně jiný Tulovic, průběžné 9. místo před zářijovým Jerezem upoutalo i pozornost týmu z MS-Moto2 a německý teenager dostal šanci testovat po GP Rakouska v šampionátu mistrovství světa místo zraněného Lorenza Baldassarriho.

Trochu jiný a tedy odlišný příběh zažívá brněnský talent Jiří Mrkývka. Ten vtrhl do šampionátu CEV Moto2 jako divoká voda a hned během prvního závodního víkendu dokázal získat evropské body. Bylo to za tým Willi Race, s kterým byla spjata zatím skoro celá jeho kariéra. V dalších závodech už ale Mrkva jr. na body nedosáhl, prostě jiné prostředí, absolutně neznámé okruhy, šampionát má úplně jiný level, než ve kterém se zatím český teenager pohyboval.

A najednou před druhým závodem ve Valencii bylo vše jinak: Kamion s motocyklem odjel narychlo do Brna k testům, kdy se na Kalex posadil jiný jezdec. Ten potom jel s „Mrkývkovým“ motocyklem závod MS na Masarykově okruhu a dojede i celou sezónu ve Španělsku.

Co bude dělat a kde závodit Mrkva jun., je opravdu ve hvězdách…I když se určité možnosti už rýsují a vypadá to hodně optimisticky.

Netroufnu si dělat nějaké komentáře k celému případu, neboť nejsem zas takový odborník v tomto druhu sportu, ale líbil se mně názor bývalého skvělého jezdce a dvojnásobného vítěze Grand Prix a současného komentátora TV Lukáše Peška: „Hanika bojoval cely vikend ale bohuzel na posledni pozici to zni celkem divne kdyz zavodnik rekne ze je spokojeny. Uprimne jsem si rikal ze to byla zbytecna divoka karta. Kdyby tym radsi ty penize ktere investoval do jednoho vikend GP pouzil na testovani bylo by to lepsi. Mohli jezdit 14 dni v kuse ve Spanelsku a najezdit slusnou porci kilometru, ktere jak rikali jim chybely k tomu aby zajeli lepsi vysledek.No budeme Karlovi fandit aby zajel dobry vysledek ve Spanelskem mistrovstvi a doufat ze tento tym s nim nevybehne jako s Jirkou Mrkývkou coz mi neprislo moc pekne a profesionalni :(.“

By