Aktuality

Motocykloví junioři absolvovali přípravný kemp

1 Lis , 2015  

Juniorská špička motocyklové silnice se sešla na víkendovém kempu

Čeští motocykloví junioři absolvovali první přípravný kemp

 Závodní sezona roku 2015 se pomalu chýlí ke svému konci a tak je z pohledu závodníka třeba započít s přípravami na další sezonu.

A právě proto se o tomto víkendu sešla celá česká juniorská špička motocyklové silnice na víkendovém kempu neboli soustředění, které se uskutečnilo v Praze pod pracovním názvem „sraz juniorské reprezentace“.

Na tento ojedinělý sraz dorazilo celkem šestnáct jezdců, kteří startují v různých kategoriích silničního motocyklového sportu a to od těch nejmenších až po ty zkušenější závodníky.

Kategorii minibike o víkendu zastupovali dva velmi nadějní závodníci a to Matyáš Pálka a Michal Prokeš, což byli také nejmladší účastníci víkendového tréninkového kempu. Dále následovala velmi početná skupinka jezdců, kteří letos startovali v různých kategoriích MiniGP a to nejen v České republice, ale především také v Německu, kde je mnohem větší konkurence a obsazenost jezdeckého pole.

Jmenovitě to byli Jonáš Kocourek, Ondřej Honzák, Štěpán Zuda, David Kubáň a Tomáš Dvořák, kteří byli hodně vidět již na zmiňovaných závodech v Německu.

Lukáš Simon, Petr Jadrný a Matyáš Konečný, tato trojice jezdců se v letošní sezoně věnovala především závodům na domácí scéně, na Slovensku a v Maďarsku. Na víkendovém kempu nechyběl ani Ondra Vostatek, který tento rok udělal krok do velké silnice, kde startuje především ve Španělsku. Dříve než však opustil malou silnici, vyjel si tituly Mistra Evropy a také Mistra Německa v kategorii na Hondách NSF100.

Oliver Konig, Petr Svoboda a Martin Gbelec byli vidět při závodech alpskojadranského mistrovství a v případě Gbelce to byly i starty i v německém mistrovství IDM v kategorii Moto3 a závodech RedBull Rookies Cupu. Do tohoto šampionátu pocestuje v příštím roce Filip Salač, který již prošel sítem výběru. Filip se, jak je u něj zvykem už posledních pár let, věnuje závodům především ve Španělsku, letos konkrétně v kategorii PreMoto3.

Posledním, šestnáctým jezdcem, který se účastnil víkendového soustředění, byl Jiří Mrkývka, který letos startoval v německém KTM Junior Cupu.

K těmto šestnácti zúčastněným nadějím se přidal ještě známý český reprezentant Ondra Ježek, jakožto instruktor a pomocný trenér. Novým trenérem juniorské reprezentace je nově od letoška pan Jiří Heiník, dlouholetý a velmi zkušený trenér, který se zaměřuje výhradně na motocyklové závodníky.

Víkendový kemp odstartoval v pátek příjezdem na hotel, kde byli všichni účastníci seznámeni s víkendovým programem. Ten odstartoval v sobotu ráno a to tréninkem v tělocvičně ZŠ Chvaletická, které tímto děkujeme za vstřícný přístup k našim potřebám, jmenovitě především panu řediteli Josefu Kneprovi. Zde bylo klukům ukázáno, jak by se měli přes zimu připravovat. Celou řadu cviků vyžadující hlavně obratnost, rychlost a pružnost. Nikoliv však sílu a vytrvalost, jak si někteří mysleli.

Po třech hodinách tvrdé dřiny v tělocvičně vyrazila celá smečka mladých nadějí v čele s koučem Jiřím Heiníkem na kola. Zde kluci pilovali co největší ovladatelnost kola spojenou s technikou. Jak sám trenér řekl, když nezvládneš dobře ovládat kolo, tak si s tebou bude motorka dělat, co bude chtít. Jízda po zadním kole, smyky a podobné prvky byly hlavní náplní odpoledního cyklotréninku.

Pak na kluky čekal již jen závěrečný závod, se kterým se všichni statečně poprali. Kaskadérský kousek Martina Gbelce v podobě salta vpřed s kolem si vyžádal velký obdiv všech přihlížejících. Společná fotka na závěr a vyrazilo se zpět do prostoru tělocvičny, kde na kluky čekala poslední štace sobotního dne a to horolezecká stěna.

Zde se ukázalo, že jsou všichni velcí bojovníci. Některým to šlo lépe a některým hůře. Závěrečnou horolezeckou soutěž ovládl Oliver Konig. Následovalo shrnutí celého sobotního tréninkového dne z úst trenéra Jiřího Heiníka a poté následoval návrat zpět na hotel. Po společné večeři někteří účastníci zamířili ke svým domovům, a tak se nedělního tréninkového dne zúčastnila již jen polovina jezdců.

V neděli se pak jezdilo na minibikách v pražské Praga Aréně. Zpočátku se hodně padalo, neboť byl asfalt v aréně hodně studený. Po nezbytném zahřátí pneumatik se ale začalo tahat a jezdit ostošest.

Díky tomuto setkání se mladí jezdci naučili něco více z oblastí přípravy, což určitě ocení každý z nich již v průběhu příští sezóny.

Velký dík za celou tuto akci patří Ondrovi Honzákovi a prostředkům z projektu ČOV „juniorská reprezentace“. Také nesmíme zapomenout poděkovat trenérovi panu Jiřímu Heiníkovi, se kterým byli všichni naprosto spokojeni a který dal všem velmi cenné rady v čem se zlepšovat a jak na sobě pracovat.

By